Munkabiztonság és a munkaegészségügy komplex fejlesztése a közigazgatás, védelem; kötelező társadalombiztosítás keretében foglalkoztatottak részére

(GINOP.5.3.4-16-2017-00033)

 

 

  • Kedvezményezett neve: Munkástanácsok Országos Szövetség
  • Projekt címe: Munkabiztonság és a munkaegészségügy komplex fejlesztése a közigazgatás, védelem; kötelező társadalombiztosítás keretében foglalkoztatottak részére
  • Szerződött támogatás összege: 111 999 517 Ft
  • Támogatás mértéke (%-ban): 100
  • Projekt tervezett befejezési dátuma: 2019. 09. 22.
  • Projekt azonosító száma: 5.3.4-16-2017-00033
  • Projekt tartalmának bemutatása:

Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) sikeresen pályázott konzorciumban a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetével( HTFSZ), a Vám -és Pénzügyi Dolgozók Szakszervezetével (VPDSZ) és a Magyar Iparszövetséggel (OKISZ) a GINOP-5.3.4-16 – A munkahelyi egészség és biztonsága fejlesztése című pályázati felhívásra, ennek keretében a „Munkabiztonság és a munkaegészségügyi komplex fejlesztése a közigazgatás, védelem; kötelező társadalombiztosítás keretében foglalkoztatottak részére” GINOP-5.3.4-16-2017-00033 című projekt megvalósításához 111 999 517 Ft vissza nem térítendő támogatást nyert el.

A rendvédelmi, és közigazgatás szférájában kiemelt jelentőséggel bír a foglalkoztatás és munkaegészségügy. Különös tekintettel arra, hogy a szolgálati nyugdíj megszűnt, így a munkavállalók a hosszú szolgálat alatt megnövekedett kihívással kell számolniuk. Ennek érdekében indították a munkabiztonság, és munkaegészségügy komplex fejlesztése programot.

A „Munkabiztonság és a munkaegészségügyi komplex fejlesztése a közigazgatás, védelem; kötelező társadalombiztosítás keretében foglalkoztatottak részére” című, GINOP-5.3.4-16-2017-00033 azonosító számú projekt a munkakörülmények javításának és a munkavédelmi szempontok érvényre juttatásának fontosságára kíván rámutatni, amely – az elmúlt évek növekvő tendenciát mutató munkabaleseti és foglalkozási megbetegedési adatait alapul véve – kiemelt jelentőséggel és relevanciával bír.

Az optimális munkakörülmények hiánya a munkavállalói teljesítmény csökkenéséhez vezethet, a fokozott megterhelés pedig nehezíti a dolgozók egészségének megőrzését. A munkahelyi balesetek elkerülésének globális, országos szintű jelentőségét azonban nem lehet eléggé hangsúlyozni: a kiesett munkavállalók az egyének, a munkáltatók és a társadalom számára százmilliárdos nagyságrendű kiadást jelentenek évente, így egyértelműen kifizetődőbb a dolgozók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatok megelőzése, mint ezek kezelése. A projekt ezért – a fent leírt, komoly gazdasági vonzattal járó probléma elkerülése érdekében – a célzott beavatkozást, a prevenciót, a témával kapcsolatos ismeretek terjesztését, valamint a szakszerű és hatékony munkavédelmi feladatellátás megteremtését célozza.

A kérdés fontosságát jól szemlélteti, hogy – a pályázati felhívás által hivatkozott adatok szerint – a dolgozók számához mérten, az Európai Uniós átlaghoz viszonyítva ugyan harmadannyi baleset történik évente, a halálos kimenetelű esetek tekintetében azonban rosszabbak az országos eredmények az uniós átlagnál: míg Európában 100 ezer munkavállalóra 1,44 eset jut, addig Magyarországon 1,6, amely számmal már a középmezőnybe tartozunk.

A projekt célja a munkahelyi egészségügy és munkabiztonság fejlesztése, a munkavállalók és munkáltatók célzott tájékoztatása, tudatosítása, illetve a munkakörülmények javítása. A támogatási kérelemmel érintett szereplőkkel (munkaadókkal, munkavállalókkal, érdekképviseleti szervezetekkel, munkavédelmi szakemberekkel) folytatott előzetes egyeztetések alapján a projekt fókuszában elsősorban a prevenció szerepel.

A projekt során megfogalmazott célok, tervezett tevékenységek, képzések, a tájékoztató anyagok és kiadványok, illetve a megvalósuló kutatás négy fő tengely mentén írható le, melyek egymással összhangban, számos elem esetén időben párhuzamosan folynak: A tengely részét képezik egyrészt a tematikus rendezvények, a médiakampány, valamint a különböző típusú tájékoztató anyagok és kiadványok. Ezek között szerepelnek részletes, az „O” ágazat jellemző munkaköreit (releváns alágazatok: általános közigazgatás; közbiztonság, közrend; tűzvédelem) és annak veszélyeit tárgyaló kiadványok, a legfontosabb kockázatokat és problémákat figyelemfelkeltő, tudatosító jelleggel rögzítő outputok is. Fontos még a projekthez kapcsolódó honlap bővítése az elkészült anyagok online változatának elérhetővé tételével. A tengely a munkavállalók mellett szintén célcsoportként kezeli a munkaadókat és a munkavédelmi képviselőket is. Az ő érdekeiket is szem előtt tartva készülnek a döntéshozókat segítő javaslatok, illetve szakmai anyagok, melyek a munkahelyre vonatkozó előírásokat tartalmazzák. A munkaadók és munkavállalók észrevételeinek, illetve a szakma képviselőinek segítségével biztosítható ugyanis az említett anyagok, kiadványok és rendezvények színvonalas tartalommal történő megtöltése.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg.